Polska

Łyse, Niedziela Palmowa

Łyse, Niedziela Palmowa

Łyse są ośrodkiem kurpiowskiej sztuki ludowej. Można w nich zwiedzić drewniany kościół pw. św. Anny i drewniane XIX-wieczne chałupy kurpiowskie. Barwne, tradycyjne stroje, gwara, liczne obrzędy związane z porami roku, rolnictwem, zbieractwem to - można powiedzieć - codzienność Łysych. Najpopularniejszym wydarzeniem jest Palma Kurpiowska.

Odbywa się w Niedzielę Palmową. Palmy wyrabia się z kolorowego papieru, gałązek miejscowych drzew i poszycia leśnego. Organizowany jest też konkurs na najładniejszą palmę. Przy okazji twórcy ludowi prezentują i sprzedają tradycyjne wyroby: rzeźby, pieczywo obrzędowe, wycinanki, pisanki, kierce (wisząca ozdoba ze słomy i suszonych kwiatów). Dlatego właśnie co roku obrzęd ten ściąga licznych turystów z kraju i zagranicy.

I - co bardzo ważne - Łyse to miejscowość o najniższym bezrobociu w powiecie ostrołęckim! Również dzięki lokalizacji dużych, nowoczesnych zakładów mięsnych. To przedsiębiorstwo ma olbrzymi wpływ na rozwój miejscowości i funkcjonowanie innych podmiotów gospodarczych.

© 2019 Julia Pitera