Polska

Dożynki Powiatu Łosickiego

Dożynki Powiatu Łosickiego

W niedzielę, 21 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatu Łosickiego, których gospodarzem była w tym roku Gmina Olszanka. Oficjalne uroczystości poprzedziło poświęcenie wieńców dożynkowych i Msza św. w kościele parafialnym w Hadynowie. Po uroczystościach kościelnych uczestnicy Dożynek przemieścili się na boisko gminne w Olszance, gdzie odbyły się pozostałe punkty programu imprezy.

Tradycją uroczystości dożynkowych jest przekazanie symbolicznego bochenka chleba upieczonego z mąki z tegorocznych plonów. Na ręce Starosty Powiatu Łosickiego Bożeny Niedzielak i Wójta Gminy Olszanka Jana Parola bochen przekazali starostowie dożynkowi. Włodarze samorządowi gminy i powiatu podzielili się chlebem z zaproszonymi gośćmi i wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Dożynki to cykliczne wydarzenie, które stanowi doskonałą okazję do promocji walorów naturalnych i potencjału rolno-spożywczego regionu. W imprezie biorą także udział przedsiębiorcy i instytucje regionalne, powiatowe i gminne, w tym publiczne służby zatrudnienia. Jednocześnie to wydarzenie promujące kulturę folklorystyczną, twórców i artystów ludowych oraz ich wyroby rękodzielnicze. To także okazja do degustacji potraw, dań i produktów regionalnych przygotowywanych według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Niestety długo oczekiwany przez rolników deszcz pojawił się akurat w dniu imprezy, co zdecydowanie wpłynęło na frekwencję na wydarzeniu. Ci jednak, których mokra aura nie wystraszyła na pewno potwierdzą, że impreza była bardzo doskonale zorganizowana i pełna atrakcji. A świętować było co, bo tegoroczne upalne lato sprawiło, że plony i zbiory były bardzo udane.

© 2019 Julia Pitera