Bruksela

Co działo się na drugiej lipcowej sesji PE?

Podczas posiedzenia plenarnego posłowie poruszyli wiele istotnych kwestii. Pewne sprawy zamknięto, a nad innymi rozpoczęto prace. Sprawdź najważniejsze wydarzenia drugiej sesji w PE.

Jean-Claude Juncker został wybrany przez deputowanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, posłowie wezwali o większą przejrzystość procesu negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz dali zielone światło dla przyłączenia Litwy do eurozony. Co jeszcze wydarzyło się podczas drugiej lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu?

We wtorkowym głosowaniu, Parlament Europejski poparł Jean-Claude Junckera na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej stosunkiem 422 głosów „za” do 250 „przeciw”. Nowy szef KE obejmie stanowisko 1 listopada. Juncker został oficjalnie ogłoszony kandydatem na przewodniczącego podczas szczytu Rady 27 czerwca. Jeszcze przed majowymi wyborami europejskimi, EPP wystawiła go jako jednego z pięciu głównych pretendentów do objęcia najwyższego stanowiska w Komisji.

W środę, parlamentarzyści przegłosowali powołanie czworga tymczasowych komisarzy: Jyrki Katainena (Finlandia), Ferdinando Nelli Ferociego (Włochy), Martine Reicherts (Luksemburg) i Jacka Dominika (Polska), zastępujących członków Komisji Europejskiej, którzy zdobyli mandat poselski w majowych wyborach.

Po czterech latach impasu w Radzie, posłowie wezwali jej członków do wznowienia rozmów w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej urlopów macierzyńskich, wydłużającej jego odpłatny okres do 20 tygodni.

Parlamentarne rekomendacje w sprawie kompleksowych działań na rzecz zatrudnienia młodych i efektywnego wprowadzania Gwarancji dla Młodych zostały przyjęte w czwartek.

Jeszcze w środę, Parlament dał zielone światło przyjęciu przez Litwę wspólnej waluty 1 stycznia 2015 r. Będzie to 19. członek strefy euro.

Podczas wtorkowej debaty z komisarzem ds. handlu Karelem de Guchtem, posłowie wezwali do poprawy przejrzystości negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP).

Europarlamentarzyści potępili także eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie wzywając w czwartkowej rezolucji do jak najszybszego zawieszenia broni. Przedyskutowana została również sytuacja w Iraku i na Ukrainie.

W czwartek. PE przyjął skład 44 delegacji zajmujących się współpracą z parlamentami państw spoza Unii Europejskiej.

źródło: www.europarl.europa.eu

© 2019 Julia Pitera