Bruksela

Debata z udziałem Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej

Debata z udziałem Donalda Tuska przewodniczącego Rady Europejskiej

W środę odbyła się debata z udziałem Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, wokół konkluzji Rady Europejskiej po szczycie 25-26 czerwca oraz po szczycie euro 7 lipca, a także debata wokół obecnej sytuacji w Grecji. Po wielogodzinnej dyskusji, w podsumowaniu, Donald Tusk przypomniał 5 podstawowych zasad: „Wszyscy, prawie wszyscy, mówią o konieczności okazania jedności. Ale podobnie jak w Radzie Europejskiej, dzisiejsza debata pokazuje, jak bardzo jesteśmy podzieleni w temacie Grecji. Dlatego powinniśmy wrócić do wspólnych podstawowych zasad, które towarzyszą ludziom od wielu stuleci.

Po pierwsze, w tym kryzysie trzeba bezwarunkowo szanować się wzajemnie. Po drugie, moralność oznacza spłatę długów, które się zaciągnęło u innych. Nie jest tak, że wierzyciele są źli i niemoralni, a dłużnik jest niewinną ofiarą. Po trzecie, niemożliwe jest utrzymanie poziomu wydatku w dłuższej perspektywie na poziomie wyższym niż dochody. I to jest źródło kryzysu w Grecji - nie wspólna waluta. Po czwarte wreszcie, trzeba szukać pomocy wśród przyjaciół, a nie wśród wrogów - zwłaszcza, kiedy ci nie mogą takiej pomocy udzielić. Na zakończenie dodam, że jeżeli chce się pomóc przyjaciołom w potrzebie, nie należy tych przyjaciół poniżać.

Potrzebna nam jest obecnie jedność. Nie, dlatego, że jest to piękna zasada, ale dlatego że jest ona niezbędna, aby podjąć konkretne decyzje. Bez jedności w temacie Grecji za cztery dni obudzimy się w innej Europie. To jest naprawdę ostatni dzwonek, i dla Grecji, i dla nas. Nasza ostatnia szansa. Informuje Państwa, że procedura ostatniej szansy została właśnie uruchomiona. Prezydent Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem, kiedy my tutaj rozmawiamy, przyjął oficjalną prośbę Grecji na mocy mechanizmu ESM, tak jak wczoraj to uzgodniliśmy. Mam nadzieję, że to dobry znak na jutro. Dziękuję bardzo."

Zobacz przemówienie Przewodniczącego Rady na jego profilu:
https://www.facebook.com/europeancouncilpresident

© 2019 Julia Pitera